Обсесивно-компульсивний розлад у дітей

Обсессивно-компульсивное расстройство

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей – важка для батьків недуга. Нескінченні ритуали — постукати 5 разів, провести пальцем, поставити те саме питання 25 разів та інше — можуть викликати роздратування, яке тільки посилює провину, страх і безсилля.

Як зрозуміти, що це не дитяча фантазія, а саме ОКР?

Фантазії зазвичай приємні дитині: вона створює уявні світи, і це викликає у нього стресу. При ДКР дитина відчуває колосальний стрес. І дії, що повторюються, не викликають задоволення, вони покликані знизити тривогу.
Чого батьки дитини з ДКР не повинні робити в жодному разі?

Перший. Не відносити прояви ОКР на свій рахунок. У деяких людей нав’язливості можуть бути спрямовані на інших людей, наприклад, “мамо, ти мене любиш?”, “Мамо, ти мене нікому не віддаси?”, “Мамо, я поганий?”

Друга. Неприпустима провокативна чи агресивна поведінка: «ще раз так скажеш, я тебе віддам!», «ще раз так скажеш, по-справжньому отрую!», «Ти мене дістала!». Це призводитиме лише до посилення проблем дитини.

Третє. У жодному разі не можна відмовлятися від лікування.

Самій дитині дуже важливо розуміти, що вона в цій ситуації не одна.


Батькам важливо розуміти, що ДКР не виникає через неправильне виховання, не є. показником педагогічної занедбаності.

При тому, що вчені схиляються до наявності генетичної складової, спровокувати її появу може якась стресова подія, яка торкнулася життя сім’ї та дитини: розлучення батьків, смерть когось із близьких, перехід до нової школи, переїзду. Стреси та хвороби також можуть впливати на перебіг захворювання, викликаючи погіршення стану.

Прояви ОКР у дітей нерідко відрізняються від проявів захворювання у дорослих. При цьому приблизно кожний третій дорослий відчуває симптоми, які з’явилися у нього ще в дитячому віці.

Особливістю захворювання у дітей є те, що страждання зазнають і інші члени сім’ї, особливо батьки – діти можуть просити про допомогу та підтримку, або змушувати та інших брати участь у своїх ритуалах – наприклад, наполягати на митті рук певним способом.

Робота з батьками обов’язкова, адже всі близькі тією чи іншою мірою виявляються втягнутими та зачепленими. Будь-який батько хоче, щоб дитині було добре, а тому вона дозволяє виконувати ритуали, дає полегшення.
Насправді ж ритуал можна відкласти, батько може не реагувати відразу, може запропонувати зробити неправильно – аж до протилежної дії.

Лікувати ОКР можна і потрібно!